Čím psát a kreslit

Již malým dětem předkládáme různé psací a kreslicí potřeby. To patří k jejich správnému rozvoji, ale v první řadě je vždy důležité mít na mysli bezpečnost dítěte. Proto volíme takové výrobky, které nemají ostrý hrot nebo drobné součásti, které by mohlo dítě spolknout.

Abychom vedli děti ke správnému držení, je vhodné volit psací potřeby s ergonomickou úchopovou zónou, což znamená, že v horní třetině je tzv. trojúhelníkový tvar. Ten poskytuje tři plochy pro správné uchopení.

4775_Blue_

Nejoblíbenější školní pero Tornado COOL s pogumovaným tělem pro snadnější
a příjemnější úchop, s ergo držením a masážními body je vhodné pro praváky, leváky i děti
s dysgrafií

Je však nutné upozornit, že ani tento ERGO tvar nezaručí správné držení. K jeho nácviku je třeba dítě vědomě vést již v mateřské škole a doma (již od chvíle, kdy dítě poprvé bere psací a kreslicí potřeby do ruky a začíná tak s prvním kreslením – obvykle mezi 2. a 4. rokem).

K rozvoji správných psacích návyků slouží nácvikový adaptér, který se umístí na značkovače Mini Colours a vytvoří tak dokonalou pomůcku pro cvičení správné grafomotoriky předškolních dětí nebo jako pomůcka pro děti s potížemi při psaní. Sada obsahuje 8 barev značkovačů a 4 nácvikové adaptéry.

1700-8070_tp_adapter_780700802 3608-8070_tp_adapter_780700802a

Po nástupu do 1. třídy píší děti nejprve tužkou (vhodná je tužka tvrdosti č. 2). Po odlehčení ruky přecházejí na psaní perem. Než se tak stane, probíhá tzv. přípravné období, kdy se dítě připravuje na pěkné psaní uvolněním ruky za pomoci různých uvolňovacích cviků. Pro tyto cviky jsou vhodné psací a kreslicí potřeby, které nemají příliš tvrdý hrot. Doporučit lze voskovky, fixy, ale i štětce. Ty obzvláště u dětí, které na psací potřeby příliš tlačí.

7550_TP__30_775503010
K uvolnění ruky mohou dětem napomoci například fixy Colour world

Vybírá-li rodič, jaké má koupit pero, je dobré poradit se s paní učitelkou nebo panem učitelem, který bude dítě v 1. ročníku vyučovat. Z praxe mezi učiteli lze doporučit pero TORNADO, které je cenově dostupné a nezatěžuje malého školáčka výměnou náplně. Kromě Tornada COOL je k dostání i pero ve veselých a barevných variantách Blue nebo Fruity s vonícím inkoustem nebo Tornado s celobarevným potiskem.

4775_Blue_

2675_Red_

tornado klasik

tornado blue

Všechna Tornada mají ergo držení a jejich inkoust je zmizíkovatelný

V případě všech psacích a kreslicích potřeb je dobré volit originální výrobky se zárukou bezpečného materiálu a zdravotně nezávadné (atestované) inkoustové náplně.

Učitelé elementaristé ji v 1. ročníku při výuce psaní často využívají tzv. „školní tabulku“, která se ukázala být velice vhodnou pomůckou při psaní a kreslení. K psaní na stíratelné tabulky se používá speciální fix, jehož stopu lze po obou stranách lehce setřít. Uvolňovací cviky i vlastní nácvik písmen lze provádět lehce a není třeba velkého tlaku. Tabulku může školák také využít na vyzkoušení správného tvaru písmen před psaním domácího úkolu. „Psaní nanečisto“, při němž dítě napíše nejprve celý úkol na cvičný papír, je nevhodné, protože ruka dítěte je již unavená a psaní úkolu do sešitu se mu již nedaří.

tabulka

 Správný tvar písmen před psaním domácího úkolu si školák může vyzkoušet
na oboustranně stíratelné tabulce

Poradna

Dotaz | 2. 11. 2020

Sklon psaní u leváka

Dobrý den, můj syn je nyní prvňáček a píše levou rukou. Bohužel má špatný sklon. Je nutné, aby měl sklon, jako pravák? Paní učitelka chce, aby psal p
Více
Odpověď PhDr. Jany Johnové Ph.D.
Dobrý den, správný sklon písma je 75°, toleruje se 60°-90°, přičemž u leváka bývá velmi často právě stojaté písmo 90°, které považujeme za správné. Po
Více
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace