JE VAŠE DÍTĚ PŘIPRAVENÉ K ZÁPISU?

Právě probíhající zápisy do prvních tříd základních škol mohou být pro některé rodiče a děti stresovým obdobím. Co může čekat na vašeho potomka při zápisu? Ačkoliv jsou kritéria pro výběr na základní školy zcela v kompetencích ředitele, jedním z nich bývá často zjišťování, jestli váš syn či dcera umí správně držet tužku a používat ji. Připomeňte to […]

Právě probíhající zápisy do prvních tříd základních škol mohou být pro některé rodiče a děti stresovým obdobím. Co může čekat na vašeho potomka při zápisu? Ačkoliv jsou kritéria pro výběr na základní školy zcela v kompetencích ředitele, jedním z nich bývá často zjišťování, jestli váš syn či dcera umí správně držet tužku a používat ji. Připomeňte to proto svému potomkovi a připravte ho na jeho veliký den. Vstup do nového prostředí bude lépe snášet a nebude pak zaskočený drobnými úkoly, které mu budou při zápisu učitelé zadávat.

Správné psaní a především špetkový úchop psacích potřeb není tak jednoduchý, jak se může na první pohled zdát. Při špetkovém úchopu drží a podpírá tužku či pastelku pouze palec a prostředníček. Ukazováček je jen volně položený seshora. „K nácviku je třeba dítě vědomě vést již v mateřské škole a doma již od chvíle, kdy dítě poprvé bere psací a kreslicí potřeby do ruky a začíná tak s prvním kreslením – obvykle mezi 2. a 4. rokem,“ vysvětluje specialistka na správné psaní Jana Johnová a uvádí, jakých chyb se děti nejčastěji dopouští, když v ruce drží pastelku či pero.

Jednou z nich je křečovitě přitlačený ukazováček k peru, který se projevuje tím, že ukazováček dítěte je v prvním a v druhém článku prohnutý. Dítě pak nevydrží dlouho psát, ruka se rychleji unaví a může se dostavit písařská křeč, proto je třeba dítě pozitivně motivovat a správné držení mu ukázat, aby pochopilo, že ukazováček musí být uvolněný a jen lehounce přiložený. Špatné držení, které si dítě v předškolním věku zafixovalo, se v jeho pozdějším věku jen obtížně přeučuje. Chybou při křečovitém držení je, když jsou prsty položené příliš blízko k hrotu, čímže se tlak při psaní zvětšuje.

Při psaní je důležitý i přiměřený tlak na psací potřebu. Pokud nemá váš syn/dcera uvolněnou ruku, může být tlak příliš veliký, a nácvik psaní by v prvním ročníku mohl být obtížnější. „Dobrou pomocí při zvýšeném tlaku na psací potřeb je malování kulatým štětcem. Při správném tlaku se štětinky neohýbají a stopa po štětci je plynulá,“ radí Jana Johnová.

Pokud by dítě u zápisu drželo špatně tužku, nemusíte se ničeho obávat, učitel vám určitě správné držení ukáže a vy máte ještě doma dostatek času na nácvik úchopu, aby v září byl váš potomek na roli školáka připraven.

Není třeba na zápis dítě usilovně připravovat a vlastním zápisem ho stresovat. Systematická činnost, kterou dítě dělá s radostí, je pro jeho zvládnutí nové role školáka velkým přínosem.

Poradna

Dotaz | 30. 10. 2018

Levák – jak ho správně naučit psát

Hezký den, prosím je možnost nahrát a zveřejnit na vašich stránkách jak správně má psát levák, tedy jak držet tužku. Já jsem pravačka a mám problém to
Více
Odpověď PhDr. Jany Johnové Ph.D.
Dobrý den, práci s levákem na videu zatím nemáme a do léta ji určitě mít nebudeme. Ale práce se příliš od praváka neliší – je nutné uvolňovat kl
Více
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace