Letní tábory – Nezlobte se na děti za chyby v dopisech

Letní tábor - kdo z nás ho alespoň jednou nezažil? Čas her a dobrodružství, ale především u mladších dětí také čas stýskání a psaní srdceryvných dopisů, nad nimiž se nám rodičům chce někdy i plakat.

Pokud je důvodem k pláči písmo našeho potomka nebo množství chyb, měli bychom si podle dětské psycholožky Martiny Bezpalcové dát pozor na to, abychom dítě v dopise, který píšeme my jemu, za tyto chyby nekárali.

„Přečte-li si dítě dopis zakončený slovy „Dávej si pozor na to, jak píšeš!“ nebo třeba „Po h, ch, k, r d, t n se píše y!“ nebude vnímat to, že jeho malá sestřička udělala první krůčky a že se na něj těšíte, ale to, že je kritizováno,“ říká Bezpalcová a upozorňuje na to, že tím můžeme dítě od dalšího psaní zcela odradit. „V dopise na tábor se o chybách v žádném případě nezmiňujte, naopak pochvalte dítěti milý a krásný dopis a dejte najevo, že jste z něj měli velkou radost,“ radí Bezpalcová s tím, že vhodné je kladení otázek, na které bude mít dítě chuť odpovídat, a tím bude motivováno i k napsání delšího dopisu.

Psycholožka Martina Bezpalcová také podotýká, abychom nezapomínali na to, že během prázdnin by mělo dítě především relaxovat a užívat si. „Dětský organismus není nastaven na permanentní stres, a po deseti měsících školy si zaslouží odpočinek.  Dítě by si mělo tábor hlavně užít. To, že se při něm i něčemu novému naučí, by mělo být pouze doprovodným efektem,“ upozorňuje Bezpalcová a dodává, že pokud chceme dítě na chyby v dopise upozornit, měli bychom to rozhodně udělat až po skončení tábora, nejlépe formou hry. K takové hře ovšem není podle psycholožky vhodné použít přímo dopis, který dítě napsalo, ale je lepší slova či spojení, v nichž dítě nejčastěji chybuje, přepsat a doplnit obrázky. „Můžeme pro dítě vytvořit jakousi omalovánku, jejíž součástí bude i pokyn k opravě a přepsání chybně napsaných slov,“ říká Bezpalcová a dodává, že tak nebude mít dítě pocit, že jde o učení, a nenuceně si procvičí nejen gramatiku, ale i tvary písmen.

„Prázdniny by skutečně měly sloužit především k načerpání sil do dalšího školního roku a pro většinu dětí je v tomto ohledu důležité nejen dobrodružství s vrstevníky, ale také zážitky, které prožijí spolu s rodiči!“ uzavírá Martina Bezpalcová.

 

Poradna

Dotaz | 10. 10. 2017

Spravne drzeni????

na prvnim obrazku mate "spravne" drzeni, ale palec je vyrazne nize,nez ukazovacek.tudiz o spravne drzeni nejde.palec ma byt lehce vyse nez ukazovacek
Více
Odpověď PhDr. Jany Johnové Ph.D.
Dobrý den, děkujeme za upozornění. Souhlasím, že ukazováček nesmí být výrazně níže, protože tuto polohu dosáhne když je natažený, je třeba hlídat při
Více