Zásady psaní

Jak docílit toho, aby vaše dítě správně psalo? Základem je vést děti k dodržování určitých návyků. Pro správné psaní je důležité, aby se dítě těmto návykům naučilo včas a aby pro ně byly automatické. Stejně jako například zavazování tkaniček nebo čištění zubů.

Písmo ve škole

Písmo v současné škole Otázka povinné normy písma se stala v minulých letech předmětem diskusí. Od školního roku 2010/2011 byl na několika desítkách pilotních škol testován nový typ písma, tzv. Comenia Script. Testovací fáze zavádění tohoto písma do českých škol skončila 30. 6. 2012, nicméně, zda bude písmo do škol skutečně zavedeno, není v současné době stále jasné. Následující text se proto věnuje psacímu písmu běžně vyučovanému ve většině českých a slovenských škol – latince.

Správné osvětlení

Dítě musí na psaní dobře vidět a tato činnost pro ně z hlediska oční pohody musí být co nejméně zatěžující, proto jsme se na toto téma zeptali odborníka Ing. Pavla Novotného ze společnosti EXX, s. r. o. (zřizovatel Nadace Leontinka), který nám poskytl mnoho užitečných informací.

Aby záda nebolela

Jednou z věcí, které si zaslouží velkou pozornost při zařizování pracovního koutku, je způsob sezení dítěte. Správné sezení je důležité nejen pro efektivní nácvik psaní, ale především pro zdravý vývoj dětského pohybového systému.

Psaní leváků

Leváctví není nemoc a není třeba mít obavy. Levorukost je běžným jevem, který je v současnosti ve školním prostředí přijímán bez rozpaků učitele. Odborné zdroje uvádějí, že v dnešní populaci je přibližně 10 % leváků, přičemž většina připadá na mužskou část populace. Leváctví může být vrozené či zděděné a je výsledkem přirozeného neurofyziologického vývoje. Doba, kdy byli leváci přeučováni na preferenci pravé ruky, je naštěstí překonána. Narušení vývoje dítěte a jeho duševního zdraví tímto postupem bylo jasně prokázáno, a proto se od „přeučování“ ustoupilo již koncem 60. let minulého století.

Video:
Uvolňovací cviky

Při nácviku správného psaní je třeba uvolňovat ruku a vést dítě k správnému sezení. Často se ale v praxi zapomíná na to, že i po skončení je vhodné uvolnit svaly, které byly touto činností přetěžovány.

Poradna

Dotaz | 13. 1. 2020

Správné tahy písma

Dobrý den, u našeho syna (prvňáka) máme problém se psaním shora dolu. Když mu my, nebo paní učitelka, nepřipomínáme, že má začínat písmenko psát shora
Více
Odpověď PhDr. Jany Johnové Ph.D.
Dobrý den, dle vašeho popisu psaní soudím, že nejde o výuku provopočátečního čtení a psaní metodou analyticko-syntetickou. Proto k psaní jednotaž
Více
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace