Tipy, jak trénovat pozornost a paměť

Aby dítě úspěšně zvládalo školní povinnosti, je důležité kromě psaní také procvičování pozornosti a paměti. Psaní vyjde vniveč, pokud se nebude umět soustředit a nebude schopné si pamatovat. Tuto schopnost využije například při psaní diktátů.

Nejjednodušeji a nejsnáze se děti učí v okamžiku, kdy si to neuvědomují a to hrou. Chcete-li zažít větší zábavu, zapojte do hry více rodinných příslušníků nebo jiných rodičů a dětí. Máme pro Vás několik tipů, se kterými se určitě pobavíte. Trénovat paměť i pozornost můžete prakticky kdekoliv.

„Kimova hra“

Patrně nejznámější hrou na trénování paměti je pexeso, které procvičuje nejen vizuální paměť, ale i soustředěnost. Obě schopnosti výborně rozvíjí tzv. Kimova hra, jejíž název je pojmenovaný podle románu Kim od spisovatele Rudyarda Kiplinga, v kterém hlavní hrdina Kim hraje tuto hru v době špionského výcviku. Je vhodná nejen pro děti, ale i pro dospělé a seniory, kteří mají problémy s pamětí. Její podstata spočívá v ukázání několika drobných předmětů (autíčko, kulička, mobil apod.) na určitý čas. Standardně to bývá kolem 10 – 20 věcí na přibližně 2 minuty, dle věku účastníků hry. Po uplynutí času se předměty zakryjí a úkolem dětí je povědět nebo napsat, které věci si zapamatovaly.

Kromě výše popsané varianty, existují i další alternace této hry. Například „Co se změnilo?“ – ve které děti zpětně nevyjmenovávají předměty, které byly schopny si zapamatovat, ale hledají, jaké předměty jsou na stole nové a které naopak zmizely. Všechny Kimovy hry jsou výbornou cestou, jak zkoncentrovat i nezbedné děti schopné vydržet v tichosti, aniž by vyrušovaly ostatní.

Všechno lítá, co peří má…

Hru, kterou si určitě pamatujete z dětství i Vy. Cílem hry je rozvíjet soustředěnost, postřeh, ale i slovní zásobu. Výhodou je možnost zapojení vícero dětí, které společně sedí v kruhu a dospělá osoba odříkává „Všechno lítá, co peří má“ a říkačku doplní o libovolný předmět. Pokud takový předmět létá, děti zvednou ruce, pokud ne, nechají je dole.

Tleskání na slovo

Hra, která procvičuje akustickou pozornost, odlišení podstatných zvuků od nepodstatných se jmenuje „Tleskání na slovo“. V této hře si zvolíte text a v něm 1 či více opakujících se slov, které když dítě uslyší, tak zatleská. Při nejjednodušší variantě této hry by mělo být ticho a dítě by nemělo vidět Vaše ústa (případně stačí zavřít oči), při nejsložitější verzi by mělo dítě hru zvládnout i při zapnuté televizi či rádiu.

Trénink kapacity paměti

Krátkodobá sluchová anebo vizuální paměť by byla v procesu učení zbytečná, pokud bychom nebyli schopní získané informace dál využít. Jednoduché cvičení na zlepšení pracovní paměti je účelné zapamatování si třech prvků nebo čísel, jejíž počet můžeme libovolně navyšovat. Výbornou metodou jsou i dětské říkanky či básničky.

Poradna

Dotaz | 7. 10. 2020

Psaní malého psacího z

Dobrý den, zajímalo by mě, která tvarová varianta písmena “z” je správná, zda ta s obloukem (~^) nebo ta podobná psacímu písmenu “r” (^^). Ve škole po
Více
Odpověď PhDr. Jany Johnové Ph.D.
Dobrý den, vzhledem k mnoha variantám dnešního písma (4 druhy nejedno tažného) se podoba příliš neřeší a děti se učí ten tvar, který mají v příslušné
Více
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace