poradna

Dotaz od: Michaela | 2. 11. 2020
Sklon psaní u leváka

Dobrý den,
můj syn je nyní prvňáček a píše levou rukou. Bohužel má špatný sklon. Je nutné, aby měl sklon, jako pravák? Paní učitelka chce, aby psal přesně, jako pravák, ale sama znám leváky, kteří sklon takový nemají.
Děkuji za odpověď.

Odpověď PhDr. Jany Johnové Ph.D.

Dobrý den,

správný sklon písma je 75°, toleruje se 60°-90°, přičemž u leváka bývá velmi často právě stojaté písmo 90°, které považujeme za správné. Pokud je sklon více než 90°, pak se snažíme pomocí natočení sešitu dostat písmo do doporučeného sklonu.

Dotaz od: Lenka | 7. 10. 2020
Psaní malého psacího z

Dobrý den, zajímalo by mě, která tvarová varianta písmena “z” je správná, zda ta s obloukem (~^) nebo ta podobná psacímu písmenu “r” (^^). Ve škole používají tu první variantu, bylo mi řečeno, ze ta druhá je zastaralá. Což se mi úplně nezdá, když v jiných Písankách se stále používá. Jak to tedy prosím je? Děkuji za vysvětlení. P.S. Škoda, ze nelze vkládat foto, snad jsem se vyjádřila jasně.

Odpověď PhDr. Jany Johnové Ph.D.

Dobrý den,
vzhledem k mnoha variantám dnešního písma (4 druhy nejedno tažného) se podoba příliš neřeší a děti se učí ten tvar, který mají v příslušné písance. Varianty se za posledních 35 let prostřídaly a autoři písanek se v podobě neshodují.

Dotaz od: Nela | 13. 01. 2020
Správné tahy písma

Dobrý den, u našeho syna (prvňáka) máme problém se psaním shora dolu. Když mu my, nebo paní učitelka, nepřipomínáme, že má začínat písmenko psát shora, tak je píše od spodní řádky nahoru. Stejný problém s písmenem O a nulou. „Točí“ je opačně. Nevíme, jak ho to odnaučit. Zatím píší ve škole velká tiskací písmena a začínají s tahy na nácvik psacího písma. Děkuji za odpověď.

Odpověď PhDr. Jany Johnové Ph.D.
Dobrý den,
dle vašeho popisu psaní soudím, že nejde o výuku provopočátečního čtení a psaní metodou analyticko-syntetickou. Proto k psaní jednotažným písmem bude paní učitelka přistupovat asi až v 2. pololetí. Při výuce jednotažným písmem (klasické psací písmo, které jsme se ve škole všichni učili) tento problém mizí, protože dítě se učí psát správný tvar písmena a jeho opakováním si jej fixuje. Při používání tiskacích písmen učitelé příliš jejich metodiku neřeší, protože je děti často znají již při nástupu do 1. třídy, a písmena neprocvičují v takovém množství, jako při výuce samotného psaní, které bude zřejmě následovat. Proto doporučuji dítěti naznačit počáteční bod u písmen, kde je jeho postup špatný. A procvičovat správný směr i formou uvolňovacích cviků.
Dotaz od: Ewa | 11. 12. 2019
psaní jedním tahem

Dobrý den, mám doma prvňáčka, psaní je s ním náročné, vzteká se, hodně tlačí na tužku, psací písmenka už zvládne, ale má problém navazovat na sebe a psát jedním tahem. Má třeba napsat malým psacím písmem sám a syn písmenko a obtáhne dvakrát dokola a různě nadpojuje. Máte prosím nějaký tip jak to nacvičit? Děkuji

Odpověď PhDr. Jany Johnové Ph.D.
Dobrý den,
metodika výuky psaní jednotažného písma je založena na vzorovém příkladu učitele (rodiče), ale je třeba si uvědomit, že v některých slovech není jednotažnost 100%. Nácvik je tedy vždy vhodné provádět tak, že dítěti psaní slova ukážeme a doprovázíme slovně, jak se jednotlivá písmena píší.
K procvičování jednotažné linie lze také využít různé obrázky, které jsou k těmto účelům autory přímo vytvářeny a dítě je v rámci nácviku obtahuje.
Dotaz od: Soňa | 11. 09. 2019
psaní leváků

Dobrý den,prosím je možnost nahrát a zveřejnit na vašich stránkách jak správně má psát levák, tedy jak držet tužku. Léto již uplynulo…
Děkuji za odpověď

Odpověď PhDr. Jany Johnové Ph.D.

Dobrý den, správné držení leváků je stejné jako u praváků = spodní držení. Pokud stáčí levák hřbet ruky od těla jde o tzv. horní způsob psaní. je na učiteli, aby posoudil, zda dítě píše čitelně a podle toho řeší nápravu držení. Lze ponechat i horní způsob držení, ale písař by se měl naučit v průběhu psaní uvolnit ruku.

Vyplňte prosím položky formuláře

PhDr. Jana Johnová, Ph.D.

odborná garantka projektu

Odbornou garantkou projektu, která bude odpovídat na vaše otázky spojené s tematikou správného psaní, je PhDr. Jana Johnová, Ph.D..

PhDr. Jana Johnová, Ph.D.vystudovala PF UK v Praze obor učitelství 1. stupně a specializační studium výchovného poradenství. Je absolventkou doktorského studia zaměřeného na primární pedagogiku na téže fakultě. Od roku 2007 působí jako odborná asistentka na Fakultě přírodovědně-humanitní a pedagogické Technické univerzity v Liberci, kde také vyučuje prvopočáteční čtení a psaní. Má dvacetiletou praxi vyučování na 1. stupni ZŠ, několik let byla členkou týmu okresních metodiků 1. stupně, pracovala jako výchovná poradkyně a koordinátorka ŠVP na ZŠ. Je spoluautorkou učebnic, pracovních listů a metodických příruček pro výuku vzdělávací oblasti Člověk a jeho svět. Více než deset let se zabývá lektorskou činností, ve které se zaměřuje na vzdělávání učitelů MŠ a 1. stupně ZŠ.

V poradně máte možnost vyhledat si odpovědi odborných garantů na dotazy související s tematikou správného psaní nebo položit dotaz nový.

K odeslání dotazu prosím použijte formulář v záložce Položit dotaz. Před odesláním otázky si projděte již zodpovězené dotazy a kapitolu Co rodiče zajímá – je možné, že odpověď na to, co vás zajímá, už byla zpracována. Odpovědi se snažíme odeslat vždy do týdne od obdržení dotazu. Odpověď vám přijde na e-mail vyplněný ve formuláři a dotazy, které budou zajímavé i pro ostatní čtenáře, zveřejníme v přehledu zodpovězených dotazů.

Na vaše otázky odpovídá odborná garantka portálu PhDr. Jana Johnová, Ph.D.

Poradna

Dotaz | 2. 11. 2020

Sklon psaní u leváka

Dobrý den, můj syn je nyní prvňáček a píše levou rukou. Bohužel má špatný sklon. Je nutné, aby měl sklon, jako pravák? Paní učitelka chce, aby psal p
Více
Odpověď PhDr. Jany Johnové Ph.D.
Dobrý den, správný sklon písma je 75°, toleruje se 60°-90°, přičemž u leváka bývá velmi často právě stojaté písmo 90°, které považujeme za správné. Po
Více
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace