poradna

Dotaz od: Urbanová | 13. 04. 2017
syn 2.třída psaní slov dohromady

Dobrý den paní doktorko. Syn ve druhé třídě v přepisu ( tištěného textu do psané podoby) spojuje slova dohromady – příklad: nastromě nebo naopak je rozděluje: nastro mě. Tužku drží křečovitě a slovo nepíše jedním tahem. Písmo je vcelku úhledné. Bohužel psaní i malování je pro něj od malička jak za trest a i když přepisy procvičujeme, není zlepšení, naopak zhoršení. Prosím o radu, zda například špatný úchop pera může mít za následek i chybné psaní a zda mu můžeme pomoci například tím, že se vrátíme k procvičování prstů a správným úchopem. Děkuji Urbanová

Odpověď PhDr. Jany Johnové Ph.D.

Dobrý den,

špatný úchop se může projevit na úhlednosti písma, ale nebývá příčinou chybného psaní. Uvolnění kloubů – rameno – loket – zápěstí je vhodné.

Procvičení jemné motoriky je rovněž důležité a lze se k němu vrátit, ale musí to být pro dítě motivační. Proto doporučuji zvolit malbu štětcem a hru s barvou, aby dítě bylo vždy úspěšné a činnost ho bavila, a to v různých pozicích (na tabuli, na zemi, na stolku), aby se zapojily postupně všechny klouby. Jemná motorika může být více rozvíjena při manipulaci s různými stavebnicemi, které již mají menší díly.

Při přepisu slov je třeba nejprve slovní spojení (větu) přečíst a určit počet slov, přičemž každé slovo samostatně vyslovíme. Nejprve procvičujte tak, že slova spočítá, pak vysloví první a ihned ho zapíše, atd. U předložek stále upozorňujeme, že jde o předložku, která se čte se slovem dohromady, ale píše se zvlášť. Je vhodné i slova s předložkami takto trénovat samostatně – slovní spojení. Pak přistoupíme k jejich vyhledávání ve větách.

 

Dotaz od: Petra | 17. 02. 2017
Cviky

Dobrý den, dcera 7 let – má špetkový úchop s palcem, potřebuji vymyslet nějaké cviky, jak ji naučit správnému držení tužky. Poradíte mi, co dělat, na co se zaměřit? Děkuji za odpověď Petra

Odpověď PhDr. Jany Johnové Ph.D.

Dobrý den,
při špatném držení je třeba procvičovat všechny tři prsty (viz videa na stránkách jak-spravne-psat.cz). Ale hlavně špatné držení důsledně opravovat. Nelze ovšem pro tento druh držení doporučit zaručený cvik, který by držení napravil.

Dotaz od: Eliška | 7. 02. 2017
Přepisování slov

Dobrý den,
chtěla bych se optat, zda existuje nějaká metodika pro psaní (spíše přepisování) velkých písmen? Mám kluka skoro 5 let (konec dubna) a začalo o bavit přepisování jednoduchých slov. Ale všimla jsem si, že to píše svým stylem. Mám obavy, aby si nezafixoval nějaké špatné psaní písmen a tahů a později s tím neměl problém. Mám ho nějak směrovat či nechat na něm?
děkuji moc za odpověď, Eliška

Odpověď PhDr. Jany Johnové Ph.D.

Dobrý den,

metodika není, ale pokud má dítě zájem osvojit si velká tiskací písmena, dbejte na to, abyste mu písmeno nejprve ukázala. Tahy vedeme nejčastěji shora dolů(H, E …) a vodorovné i šikmé čáry píšeme zleva směrem doprava (E, T, …). Pozor na zrcadlové psaní, je třeba na špatný tvar dítě vždy upozornit.

Dotaz od: Veronika |
Mozol na prostředníčku

Dobrý den, dcera předškolačka, ještě donedávna používala od dětství hrníčkový úchop, cca půl roku používá špetkový úchop, ale od té doby se ji začal dělat mozol na prostředníčku. Naučila se sama tiskací velká písmenka a má zálibu v psaní pohádek, takže píše často. Je normální, že se mozol dělá? Případně je to z důvodu špatného držení – křečovitého?
Děkuji za odpověď a radu.

Odpověď PhDr. Jany Johnové Ph.D.

Dobrý den,

příčinou bude nejspíše delší doba psaní, ale křečovité držení k tomu může rovněž přispívat.  Dětem v 1. třídě je doporučeno psát pouze 4 řádky.  Předškolák by tedy měl ruku zatěžovat kratší dobu. Proto bych viděla pomoc rozdělit psací činnost na více částí s přestávkami. Pomoci by mohla i lehká masáž prstu.

Dotaz od: Dubovská | 11. 01. 2017
Špatný úchop

Dobrý den,doporučili byste mi psací pero (roller) pro prvňáka?Dcera má 7 let,má menší ruce,je celkově malinká a má špatný úchop-konkrétně špetkový úchop s palcem,stále ještě píše tužkou.Je lepší vyzkoušet více variant(třeba i levnějších) per nebo vybrat jedno opravdu kvalitní a toho se držet?

Odpověď PhDr. Jany Johnové Ph.D.

Dobrý den,

výběr pera bych doporučila provádět přímo s dítětem. Nejčastěji děti používají TORNADO COOL (zjištěno výzkumem na TUL), ale volte určitě po vyzkoušení různých druhů per (rollerů) v obchodě. Každá ruka je jiná a nelze jednoznačně říci, která ze značek je pro menší ruku nejvhodnější.

Vyplňte prosím položky formuláře

PhDr. Jana Johnová, Ph.D.

odborná garantka projektu

Odbornou garantkou projektu, která bude odpovídat na vaše otázky spojené s tematikou správného psaní, je PhDr. Jana Johnová, Ph.D..

PhDr. Jana Johnová, Ph.D.vystudovala PF UK v Praze obor učitelství 1. stupně a specializační studium výchovného poradenství. Je absolventkou doktorského studia zaměřeného na primární pedagogiku na téže fakultě. Od roku 2007 působí jako odborná asistentka na Fakultě přírodovědně-humanitní a pedagogické Technické univerzity v Liberci, kde také vyučuje prvopočáteční čtení a psaní. Má dvacetiletou praxi vyučování na 1. stupni ZŠ, několik let byla členkou týmu okresních metodiků 1. stupně, pracovala jako výchovná poradkyně a koordinátorka ŠVP na ZŠ. Je spoluautorkou učebnic, pracovních listů a metodických příruček pro výuku vzdělávací oblasti Člověk a jeho svět. Více než deset let se zabývá lektorskou činností, ve které se zaměřuje na vzdělávání učitelů MŠ a 1. stupně ZŠ.

V poradně máte možnost vyhledat si odpovědi odborných garantů na dotazy související s tematikou správného psaní nebo položit dotaz nový.

K odeslání dotazu prosím použijte formulář v záložce Položit dotaz. Před odesláním otázky si projděte již zodpovězené dotazy a kapitolu Co rodiče zajímá – je možné, že odpověď na to, co vás zajímá, už byla zpracována. Odpovědi se snažíme odeslat vždy do týdne od obdržení dotazu. Odpověď vám přijde na e-mail vyplněný ve formuláři a dotazy, které budou zajímavé i pro ostatní čtenáře, zveřejníme v přehledu zodpovězených dotazů.

Na vaše otázky odpovídá odborná garantka portálu PhDr. Jana Johnová, Ph.D.

Poradna

Dotaz | 13. 4. 2017

syn 2.třída psaní slov dohromady

Dobrý den paní doktorko. Syn ve druhé třídě v přepisu ( tištěného textu do psané podoby) spojuje slova dohromady - příklad: nastromě nebo naopak je ro
Více
Odpověď PhDr. Jany Johnové Ph.D.
Dobrý den, špatný úchop se může projevit na úhlednosti písma, ale nebývá příčinou chybného psaní. Uvolnění kloubů – rameno – loket –
Více