Abychom vedli děti ke správnému držení, je vhodné volit psací potřeby s ergonomickou úchopovou zónou, což znamená, že v horní třetině je tzv. trojúhelníkový tvar. Ten poskytuje tři plochy pro správné uchopení.
Nejoblíbenější školní pero Tornado COOL s pogumovaným tělem pro snadnější a příjemnější úchop, s ergo držením a masážními body je vhodné pro praváky, leváky i děti s dysgrafií.
Je však nutné upozornit, že ani tento ERGO tvar nezaručí správné držení. K jeho nácviku je třeba dítě vědomě vést již v mateřské škole a doma (již od chvíle, kdy dítě poprvé bere psací a kreslicí potřeby do ruky a začíná tak s prvním kreslením – obvykle mezi 2. a 4. rokem).
Po nástupu do 1. třídy píší děti nejprve tužkou (vhodná je tužka tvrdosti č. 2). Po odlehčení ruky přecházejí na psaní perem. Než se tak stane, probíhá tzv. přípravné období, kdy se dítě připravuje na pěkné psaní uvolněním ruky za pomoci různých uvolňovacích cviků. Pro tyto cviky jsou vhodné psací a kreslicí potřeby, které nemají příliš tvrdý hrot. Doporučit lze voskovky, fixy, ale i štětce. Ty obzvláště u dětí, které na psací potřeby příliš tlačí.
K uvolnění ruky mohou dětem napomoci například fixy COLOUR WORLD
Vybírá-li rodič, jaké má koupit pero, je dobré poradit se s paní učitelkou nebo panem učitelem, který bude dítě v 1. ročníku vyučovat. Z praxe mezi učiteli lze doporučit pero TORNADO, které je cenově dostupné a nezatěžuje malého školáčka výměnou náplně. Kromě Tornada COOL je k dostání i pero ve veselých a barevných variantách Blue nebo Fruity s vonícím inkoustem nebo Tornado s celobarevným potiskem.
Všechna Tornada mají ergo držení a jejich inkoust je zmizíkovatelný.
V případě všech psacích a kreslicích potřeb je dobré volit originální výrobky se zárukou bezpečného materiálu a zdravotně nezávadné (atestované) inkoustové náplně.
Učitelé elementaristé ji v 1. ročníku při výuce psaní často využívají tzv. „školní tabulku“, která se ukázala být velice vhodnou pomůckou při psaní a kreslení. K psaní na stíratelné tabulky se používá speciální fix, jehož stopu lze po obou stranách lehce setřít. Uvolňovací cviky i vlastní nácvik písmen lze provádět lehce a není třeba velkého tlaku. Tabulku může školák také využít na vyzkoušení správného tvaru písmen před psaním domácího úkolu. „Psaní nanečisto“, při němž dítě napíše nejprve celý úkol na cvičný papír, je nevhodné, protože ruka dítěte je již unavená a psaní úkolu do sešitu se mu již nedaří.
Správný tvar písmen před psaním domácího úkolu si školák může vyzkoušet na oboustranně stíratelné tabulce.