Držení tužky u tříletých dětí

Držení tužky u tříletých dětí

Lenka
Lenka
Držení tužky u tříletých dětí | 13. 10. 2013

Dobrý den,pracuji v mateřské škole a mám ve třídě 3- 4,5 leté děti. Když byla vedlejší třída předškoláků ve škole, paní učitelka v první třídě si ztěžovala na špatný úchop většiny dětí. Chtěla bych se zeptat, jak můžeme pomoci ke správnému úchopu už od těch nejmenších, tříletých dětí. Různých skládaček na jemnou motoriku máme ve třídě hodně, s dětmi také pravidelně provádíme cviky na uvolnění celé paže a správné držení u dětí opravujeme, ale není nám to nic platné. Většina dětí má problémy zejména s prostředníček - nedávají ho pod tužku, ale ze strany. Snažíme se upozorňovat i rodiče, ale většina jich se ptá, proč je to jinak správně a my jim nejsme schopné dostatečně odpovědět. Hodně jich argumentuje tím, že tužku drží také tak a nikdy jim to nevadilo. Což je i můj problém - jsem levák a prostředníček držím taky špatně, ale před dětmi jsem se už naučila chytat tužku správně. Já sama tedy nejsem o správnosti jediného možného úchopu přesvědčena a tak ho ani nedokážu obhájit.Prosím Vás tedy o radu, co s malými tříletými dětmi, kdy je vhodné držení tužky začít přeučovat a co je důvodem, proč nelze tužku držet jinak. Moc Děkuji

Dobrý den,


s dětmi je třeba provádět různá grafomotorická cvičení. V tomto věku lze na stolečku přemísťovat různé předměty z místa na místo pomocí pouze tří prstů, přičemž pod 4. a 5. prst vložíte papírovou kuličku, která je po celou dobu činnosti těmito prsty přidržována. Hodně se také věnujte práci s modelovací hmotou. Dětem držení stále opravujte.


Správné držení obhájíte, když upozorníte na nebezpečí písařské křeči, která vzniká vlivem špatného držení. Tlak na ukazováčk (je prohnutý) způsobuje příliš velký tlak na psací potřebu. Psaní má být plynulé a rytmické, což mnohé špatné úchopy neumožňují. Lze si to i prakticky s rodiči vyzkoušet, protože, když si prostřídají různá držení, poznají, že správný úchop umožňuje nejméně namáhavy pohyb zápěstí.

PhDr. Jana Johnová Ph.D.
Odborná garantka projektu

Další dotazy

Kontaktní formulář

Všechny položky jsou povinné
Souhlasím se zpracováním osobních údajů
Používáním webu vyjadřujete souhlas s použitými cookies. Další informace