Nechuť ke čtení

Nechuť ke čtení

katka
katka
Nechuť ke čtení | 11. 09. 2012

Dobrý den,chtěla bych se zeptat,mám syna 9,5 let 3.třída.Nesnáší a vždy nesnášel čtení.Nezabrala jakákoliv motivace.Doma odmítá číst uplně ,ve škole je se čtením velice pozadu,tak jako děti v polovině první třídy. Já sama jsem dyslektik a dcera 12 let má ADHD,u syna zatím paní učitelka neříkala, že bych ho měla nechat vyšetřit. Byl u psychologa ,když měl dodatečný odklad ze školy,že byl maličký a do školy naprosto nepřipravený.Dnes jsem se ,ale rozhodla, že půjdeme k psychologovi. Už tři týdny nečetl,nedokážu ho dostatečně motivovat,nic nění tak super,celé odpoledne začíná číst,nikdy ale nedojde dál než na konec první řádky ,velké přemáhání ho tam přejde a lehá si,ptá se na cokoliv jiného ,chce pít,jíst ,dělá škleby, cokoliv jen aby nečetl.Mám tři děti a nemohu se věnovat celé odpoledne přemlouvání ,aby syn četl , a ve škole mě paní učitelka kárá,že syn doma vůbec nečte a podle toho to ve škole vypadá. Už si nevím rady. Dcera má ADHD ,ale čte ráda a já také, doma často čtem, žádná tv ani počítače, syn vidí i u malé tříleté sestry, že nejlepší hračky jsou knihy.Děkuji za jakoukoliv radu Katka

Dobrý den,


motivace dítěte ke čtení je velmi důležitá. Já Vašeho syna neznám, proto bych se obrátila na paní učitelku a domluvila společný postup, jak Vašeho syna podporovat v četbě. Vyšetření v PPP (ped.-psychologická poradna) je v tomto případě na místě.


Můžete zvolit i čtení ve dvojici - syn přečte větu, druhou Vy a takto se při četbě střídáte. Je rovněž důležité zamyslet se i nad tím, jaké má syn zájmy, aby četl knihu, která ho bude bavit.


Důležitá je i doba, kdy má dítě číst - zda není již příliš unaveno. Ale i prostředí, aby nebylo v blízkosti mnoho podnětů, které dítě rozptylují.


Určitě Vám konkrétní postup u  Vašeho syna poradí odborník z PPP.

PhDr. Jana Johnová Ph.D.
Odborná garantka projektu

Další dotazy

Kontaktní formulář

Všechny položky jsou povinné
Souhlasím se zpracováním osobních údajů
Používáním webu vyjadřujete souhlas s použitými cookies. Další informace