Příprava na zápis

Příprava na zápis

Zuzana Nováková
Zuzana Nováková
Příprava na zápis | 21. 01. 2013

Dobrý den,ráda bych se zeptala, jak máme připravit své děti na zápis do školy. Co vše by měly umět? Jak je to s výukou psaní nebo kreslení u pětiletých dětí?Děkuji, Zuzana N.

Dobrý den,


k zápisu není třeba dítě nějak zvlašť připravovat. Jeho cílem je zjistit, na jaké úrovni jsou vědomosti a dovednosti, které jsou předpokladem pro úspěšné zahájení školní docházky. Rovněž je pozorován u dítěte sociální rozvoj. Konkrétně jsou děti tázány např. na jméno své a rodinných příslušníků, základní poznatky o přírodě, na barvy,  geometrické tvary, zpívají písničku nebo recitují.... Každá škola má zápis pojatý vlastním způsobem. Nikde není dán přesný pokyn, na co by se měl učitel dítěte ptát. Některé školy zařazují u zápisu kresbu a informují rodiče, zda dítě drží správně psací potřebu. Proto je spíše na místě u zápisu se učitele zeptat, čemu se věnnovat a co je s dítětem třeba rozvíjet, aby školní docházku v září úspěšně zahájilo.


Pro úspěšné psaní je v předškolním věku důležité věnovat pozornost uvolňování ruky, pozitivní motivaci dítěte ke kreslení a správnému držení psacích potřeb. Ukázku uvolnění naleznete na těchto stránkách viz video. Ke stažení jsou obrázky s uvolňovacími cviky.

PhDr. Jana Johnová Ph.D.
Odborná garantka projektu

Další dotazy

Kontaktní formulář

Všechny položky jsou povinné
Souhlasím se zpracováním osobních údajů
Používáním webu vyjadřujete souhlas s použitými cookies. Další informace