psaní diktátů v první třídě

psaní diktátů v první třídě

Hana
Hana
psaní diktátů v první třídě | 12. 02. 2014

Dobrý den,syn chodí do 1. třídy a již píší diktáty. Nosí domů z nich 3, 3/4 apod. Dneska přinesl diktát na přepsání. Diktát obsahoval věty typu Terezka je miminko. Ola nosí mísu...Byly to čtyři věty, z toho jednu nenapsal vůbec. Musí dodržovat velká písmena na začátku věty, ve jménech. Připadá mi to docela těžké na to, že tam jsou pololetí. Nevím, jak s ním pracovat, doma to napíše docela v pohodě, ale ve škole nic moc. Je levák a i přesto, že nenaklání písmenka doleva, ale píše je rovně nebo trošku se snaží je pokládat i doprava, paní učitelka mu to opravuje jako chybu. A za další chybu považuje i to, že nemá písmenka stejně velká. Postupuje podle metodiky? A jak můžu synovi pomoci víc než jen psaním. Děkuji

Dobrý den,


já nejsem příznivcem klasických diktátů již v 1. třídě. Psaní vět v této době mi přijde předčasné. A pokud byla obsahem přímo věta "Terezka je miminko.", musím uznat, že jde o velmi náročnou větu pro žáka v pololetí 1. ročníku! Žáci by měli psát nejprve slova, která jsou akusticky a vizuálně shodná. Vhodnější je procvičovat nejprve slova složená z otevřených slabik. Pokud budete diktát trénovat, je třeba, aby syn před napsáním slovo rozložil na jednotlivá písmenka a pak napsal. Postupujte od jednoduchých dvojslabičných slov s otevřenou slabikou. Postupně přidejte slova se zavřenou slabikou. Jako vodítko si můžete vzít písanku, kterou ve škole používají.


Učivo o větě je zpravidla vyučováno v druhém ročníku. Ale rozhodující je ŠVP Vaší ZŠ.


Posuzovat hodnocení chyb mi zde nepřísluší, protože nemám možnost práci Vašeho syna vidět. Hodnotit sklon a výšku písma je běžné při nácviku psaní.

PhDr. Jana Johnová Ph.D.
Odborná garantka projektu

Další dotazy

Kontaktní formulář

Všechny položky jsou povinné
Souhlasím se zpracováním osobních údajů
Používáním webu vyjadřujete souhlas s použitými cookies. Další informace