správné sezení

správné sezení

Věra
Věra
správné sezení | 13. 11. 2011

Dobrý den, ve Vašem videu mě zaskočila instrukce "sedět na celé židli". Na rehabilitaci nás učili sedět na přední polovině židle, jinak se člověk hroutí do opěradla, také opřít nohy o podlahu a zároveň sedět na celém sedadle je mnohem obtížnější. K čemu je lepší "sedět na celé židli"? Děkuji za odpověď

Dobrý den,


sezení na celé židli má několik odůvodnění:  • Pokud má dítě používat opěradlo, tak je lepší sedět na celé židli. bude-li sedět jen na okraji a bude se chtít opřít, záda se zbortí ještě mnohem více- musí udělat větší oblouk aby dosáhlo až na opěradlo.

  • Když sedí na celé židli a zároveň se opírá, nastavení celé páteře je mnohem přirozenější, než když se opírá a zároveň sedí na okraji.

  • Při sezení na kraji je větší riziko houpání se žáka na židličce, které často končí pádem a nebezpečím úrazu.

  • Při sezení na celé židli se váha  rozloží na větší plochu těla, není takový tlak na sedací hrboly. Vhodné je, aby byla podepřena i stehna asi do půlky.


Sedět na kraji je dobré, když se dítě zrovna neopírá, ale je to o to náročnější na udržení správného nastavení zad.


Určitě není vhodné sedět na celé židli, pokud je židle moc hluboká a její okraj zasahuje až do oblasti podkolenních jamek. V tomto případě se omezuje průtok krve do dolních končetin.


Sezení je možné střídat při správném nastavení výšky židličky. Sledujeme také opření nohou o podlahu - pokud se dítě nemůže opřít celými chodidly o podlahu při sedu na celé židli, je nejspíše židle příliš vysoká.


 

PhDr. Jana Johnová Ph.D.
Odborná garantka projektu

Další dotazy

Kontaktní formulář

Všechny položky jsou povinné
Souhlasím se zpracováním osobních údajů
Používáním webu vyjadřujete souhlas s použitými cookies. Další informace