Stíratelná tabulka pro hezká písmenka i psaní „nanečisto“

Stíratelná tabulka pro hezká písmenka i psaní „nanečisto“

„Stíratelná tabulka je vynikající pomůckou pro přípravu dětí na psaní i pro samotnou výuku psaní,“ říká Jana Johnová. Vhodná je přitom i pro předškoláky, děti se na ní mohou připravovat na psaní tzv. uvolňovacími cviky. Právě na této tabulce se jim dobře dělají, protože se tu píše fixem a po jejím hladkém povrchu fix dobře klouže. „Díky tomu dítě na psací potřebu nemusí tlačit a tak uvolňuje ruku,“ vysvětluje Jana Johnová.

/file/wysiwyg/files/JSP_stiratelna_tabulka.mp4

Tabulku využívá nejčastěji učitel k nácviku nového písmene. Nejprve si dítě osvojuje psaní velkého tvaru, kde si musí pedagog ověřit, zda dítě tvar zvládlo. Teprve pak lze přistoupit k menším tvarům na druhé straně. „Zde využíváme pomocných linek shodných s písankou pro nácvik jednotažného písma,“ vysvětluje Jana Johnová. Pokud si žáci zafixují správný tvar písmena, lze přejít k psaní do písanek. Opět se postupuje od větších tvarů, které je vhodné obtahovat tužkou, k menším tvarům v řádcích. Písmena již píší žáci perem.

„Před vlastním psaním je třeba zkontrolovat, jestli dítě dobře sedí a správně drží psací potřebu,“ připomíná PhDr. Jana Johnová. Psací plochu si před psaním žáci nakloní. Zde je třeba uplatnit individuální přístup dle sklonu písma dítěte.

Poradna

Jindra
Jindra
Změna písma ve 13 letech

Dobrý den, je možné 13 letého syna naučit psát alespoň…

Dobrý den, na Váš dotaz se velmi těžko odpovídá. Zlepšit…

PhDr. Jana Johnová Ph.D.
Odborná garantka projektu
Používáním webu vyjadřujete souhlas s použitými cookies. Další informace