Stíratelná tabulka pro hezká písmenka i psaní „nanečisto“

Stíratelná tabulka pro hezká písmenka i psaní „nanečisto“

„Stíratelná tabulka je vynikající pomůckou pro přípravu dětí na psaní i pro samotnou výuku psaní,“ říká Jana Johnová. Vhodná je přitom i pro předškoláky, děti se na ní mohou připravovat na psaní tzv. uvolňovacími cviky. Právě na této tabulce se jim dobře dělají, protože se tu píše fixem a po jejím hladkém povrchu fix dobře klouže. „Díky tomu dítě na psací potřebu nemusí tlačit a tak uvolňuje ruku,“ vysvětluje Jana Johnová.

/file/wysiwyg/files/JSP_stiratelna_tabulka.mp4

Tabulku využívá nejčastěji učitel k nácviku nového písmene. Nejprve si dítě osvojuje psaní velkého tvaru, kde si musí pedagog ověřit, zda dítě tvar zvládlo. Teprve pak lze přistoupit k menším tvarům na druhé straně. „Zde využíváme pomocných linek shodných s písankou pro nácvik jednotažného písma,“ vysvětluje Jana Johnová. Pokud si žáci zafixují správný tvar písmena, lze přejít k psaní do písanek. Opět se postupuje od větších tvarů, které je vhodné obtahovat tužkou, k menším tvarům v řádcích. Písmena již píší žáci perem.

„Před vlastním psaním je třeba zkontrolovat, jestli dítě dobře sedí a správně drží psací potřebu,“ připomíná PhDr. Jana Johnová. Psací plochu si před psaním žáci nakloní. Zde je třeba uplatnit individuální přístup dle sklonu písma dítěte.

Poradna

Honza
Honza
Psani 5 let

Dobrý den,Naše dcerka 5 a čtvrt roku, velmi hezky kreslí,…

Dobrý den, dceru máte velmi šikovnou. Psaní dle diktátu je…

PhDr. Jana Johnová Ph.D.
Odborná garantka projektu
Používáním webu vyjadřujete souhlas s použitými cookies. Další informace