Diktát 1.třída - listopad

Diktát 1.třída - listopad

Novotná
Novotná
Diktát 1.třída - listopad | 26. 11. 2012

Dobrý den, prosím Vás o radu. U dcery ve třídě - jsou prvňáci - píšou děti několikrát v týdnu "diktáty", většinou zřejmě opisují z tabule, na které je nějaká věta, pak se tabule zavře a prvňáčci si to mají ne jenom zapamatovat, ale i správně zapsat. Dokonce teď paní učitelka použila i slovo, kde bylo 2x tvrdé Y. Samozřejmě to dcera měla špatně, měla tam 2x měkké I. Známku sice v tomto případě nedostane, ale přijde mi to stresující a zbytečné. Dokonce jednou byl diktát o třech větách. Není to v listopadu trochu brzo? Mám známou, která má taky prvňáčka, žádný diktáty nepíšou. Děkuji moc za Váš čas. Novotná

Dobrý den,


je těžké hodnotit výukové metody učitele, pokud není možnost ve třídě hospitovat.


K psaní diktátů po třech měsících školní docházky:  z pohledu metodika je vidím jako nepřiměřené (především z Vámi uvedeného popisu jejich obsahu).V této době by mělo jít o upevňování znalosti písmen a slabik (pokud jde o výuku analyticko-syntetickou metodou).


K užití autodiktátu (o kterém píšete) nemám výhrady, ale opět je třeba zvážit čas, kdy je vhodné ho zařadit. Musí být přihlédnuto k obsahu autodiktátu, ale především k věku a psychické vyspělosti žáků. V 1. ročníku nelze využívat všechny výukové metody. Vždy je třeba brát ohled na cíl výuky, věk a vyspělost žáků.

PhDr. Jana Johnová Ph.D.
Odborná garantka projektu

Další dotazy

Kontaktní formulář

Všechny položky jsou povinné
Souhlasím se zpracováním osobních údajů
Používáním webu vyjadřujete souhlas s použitými cookies. Další informace