Dotaz na tvar jednotlivých písmen

Dotaz na tvar jednotlivých písmen

Bednářová N.
Bednářová N.
Dotaz na tvar jednotlivých písmen | 15. 12. 2011

Dobrý den,jsem matka prvňáčka a chtěla bych se zeptat na Váš názor ohledně dodržování tvarů písmen .Na všech učebnicích schválených MŠMT, kde je uvedené psací písmo, je stejný tvar, který má určitou výšku, šířku, proporce...Písmo vyučované na naší škole má jiné tvary - jiný poměr výška-šířka a jiné dělení výšek písmen (nepoužívají se žádné předtištěné písanky schválené MŠMT). Obecně lze říct, že vyučované písmo má 1/2 šířku oproti schválenému a u většiny velkých písmen nerespektuje proprocionální dělení na 1/3.Na můj dotaz mi bylo sděleno, že schválené písmo není zavazující a odchylky a změny jsou plně v kompetenci vyučujícího. Konkrétní příklady:šířka písmen a, u, n atd. dle učebnic má poměr 1:2, dle naší školy je poměr 1:4, písmena T, P, B, S, L, K atd. je horní část písmen dle učebnic v 1/3 výšky, dle školy v 1/2 Domnívala jsem se, že by měla být snaha o výuku schváleného písma a teprve rukopis jednotlivých žáků umožňuje TOLEROVAT odchylky. Je správné, aby odchylky od schváleného písma byly přímo VYUČOVÁNY? Děkuji za Vaše vyjádření.S pozdravemBednářová

Dobrý den,


přesná norma písma není dána zákonem, ale doporučuje se štíhlé písmo v poměru 1:1:1. Jak píšete, odchylky písma jsou přípustné, ale v 1. a 2. ročníku učitel vede žáky k napodobení vzorového písma. Od třetího ročníku je doporučeno respektovat určitý žákův rukopis, ale přesto se ve výuce psaní opět vyžaduje držet se vzorového písma.


Výuku nemohu hodnotit, pokud nemám možnost vidět konkrétní výukový vzor. Ale příliš velké odchylky od normy by vyučovány být neměly.

PhDr. Jana Johnová Ph.D.
Odborná garantka projektu

Další dotazy

Kontaktní formulář

Všechny položky jsou povinné
Souhlasím se zpracováním osobních údajů
Používáním webu vyjadřujete souhlas s použitými cookies. Další informace