JE VAŠE DÍTĚ PŘIPRAVENÉ K ZÁPISU?

JE VAŠE DÍTĚ PŘIPRAVENÉ K ZÁPISU?

Právě probíhající zápisy do prvních tříd základních škol mohou být pro některé rodiče a děti stresovým obdobím. Co může čekat na vašeho potomka při zápisu? Ačkoliv jsou kritéria pro výběr na základní školy zcela v kompetencích ředitele, jedním z nich bývá často zjišťování, jestli váš syn či dcera umí správně držet tužku a používat ji. Připomeňte to proto svému potomkovi a připravte ho na jeho veliký den. Vstup do nového prostředí bude lépe snášet a nebude pak zaskočený drobnými úkoly, které mu budou při zápisu učitelé zadávat.

Správné psaní a především špetkový úchop psacích potřeb není tak jednoduchý, jak se může na první pohled zdát. Při špetkovém úchopu drží a podpírá tužku či pastelku pouze palec a prostředníček. Ukazováček je jen volně položený seshora. „K nácviku je třeba dítě vědomě vést již v mateřské škole a doma již od chvíle, kdy dítě poprvé bere psací a kreslicí potřeby do ruky a začíná tak s prvním kreslením – obvykle mezi 2. a 4. rokem,“ vysvětluje specialistka na správné psaní Jana Johnová a uvádí, jakých chyb se děti nejčastěji dopouští, když v ruce drží pastelku či pero.

Jednou z nich je křečovitě přitlačený ukazováček k peru, který se projevuje tím, že ukazováček dítěte je v prvním a v druhém článku prohnutý. Dítě pak nevydrží dlouho psát, ruka se rychleji unaví a může se dostavit písařská křeč, proto je třeba dítě pozitivně motivovat a správné držení mu ukázat, aby pochopilo, že ukazováček musí být uvolněný a jen lehounce přiložený. Špatné držení, které si dítě v předškolním věku zafixovalo, se v jeho pozdějším věku jen obtížně přeučuje. Chybou při křečovitém držení je, když jsou prsty položené příliš blízko k hrotu, čímže se tlak při psaní zvětšuje.

Při psaní je důležitý i přiměřený tlak na psací potřebu. Pokud nemá váš syn/dcera uvolněnou ruku, může být tlak příliš veliký, a nácvik psaní by v prvním ročníku mohl být obtížnější. „Dobrou pomocí při zvýšeném tlaku na psací potřeb je malování kulatým štětcem. Při správném tlaku se štětinky neohýbají a stopa po štětci je plynulá,“ radí Jana Johnová.

Pokud by dítě u zápisu drželo špatně tužku, nemusíte se ničeho obávat, učitel vám určitě správné držení ukáže a vy máte ještě doma dostatek času na nácvik úchopu, aby v září byl váš potomek na roli školáka připraven.

Není třeba na zápis dítě usilovně připravovat a vlastním zápisem ho stresovat. Systematická činnost, kterou dítě dělá s radostí, je pro jeho zvládnutí nové role školáka velkým přínosem.

Poradna

Alena
Alena
psací náčiní

V dnešní době je na trhu velké množství per pro děti.…

Dobrý den, na trhu je dnes opravdu velký výběr. Já mám…

PhDr. Jana Johnová Ph.D.
Odborná garantka projektu
Používáním webu vyjadřujete souhlas s použitými cookies. Další informace