VÝVOJ MYŠLENÍ POSÍLÍTE ČTENÍM A PSANÍM

VÝVOJ MYŠLENÍ POSÍLÍTE ČTENÍM A PSANÍM

Množství přečtených knih a článků se výrazně odráží na komunikaci s okolím. Na tom, jak přesně dokáže dítě odpovědět na otázku nebo vyjádřit své pocity a myšlenky. Ukazovací zájmena nahrazují konkrétní formulace, tudíž i druhá strana (rodič, učitel, kamarádi apod.) ví, co chce dítě svému okolí sdělit. Seriálem či počítačovou hrou svou ratolest sice bezpracně zabavíte na několik hodin, vychováváte tak ale nepřímo malého člověka, jehož nejčastěji používaná slova budou „to“ a „tamto“.

Jeho myšlenkový proces urychlíte i tím, pokud dohlédnete na to, aby pravidelně psalo (například domácí úkoly nebo slohová cvičení na papír). Ručně napsaná slova se dětem vryjí do paměti, jsou nucené si je předem pečlivě promyslet a připravit si je v hlavě předtím, než přistanou na papíře. Podle odborných studií se jedná o náročnější pohyb, na nějž je potřeba se soustředit, což napomáhá vlastnímu procesu učení. Množství dospělí lidé si dodnes píše poznámky do bloku, protože si tak získané informace snáze zapamatují. Při použití počítačové klávesnice jsou děti zvyklé, že v případě potřeby je možné věty lehce změnit, přesunout nebo smazat, což jim umožňuje mačkat klávesy téměř bezmyšlenkovitě.

K zajímavým skutečnostem pak patří fakt, že písmo je součástí naší identity a vypovídá o nás samotných. Dokonce takovým způsobem, že stejně jako u otisků prstů neexistují na světě ani dva lidé, kteří by měli totožné písmo.

Poradna

axil
axil
Zrcadlove pismo

Dobry den, mam 5,5 roku starou dceru. Byla u zapisu do…

Dobrý den, některé děti opravdu píší v počátku školní…

PhDr. Jana Johnová Ph.D.
Odborná garantka projektu
Používáním webu vyjadřujete souhlas s použitými cookies. Další informace