známkování v první třídě

známkování v první třídě

Vendula
Vendula
známkování v první třídě | 23. 11. 2012

Dobrý den, chtěla bych poprosit o váš názor, jak by měli být děti v první třídě po dvou měsících učení známkování od paní učitelky? Máme problém s tím, že synovi nejde moc čtení ( máme stejný problém jako rodiče níže psané ve vaší poradně) , ale další potíž je v tom, že když se synem už 14dnů pravidelně každý den cvičíme čtení, dbáme na pokyny paní učitelky, syn se snaží i když je z toho po 15 minutách nervózní, že mu to jde pomalu a motá písmena, tak poté přijde ze školy nejen s "trojkou" ze čtení, ale i s " pětkou" údajně proto, že nedával pozor a nevěděl co mají skládat. Jde mi o to, že za dva měsíce je to již duhá "5" a třetí "3". S paní učitelkou jsem o tom mluvila před 3-mi týdny, a znova se to opakuje. Syn není zrovna klidné dítě, ale tato motivace dětí vést je k pozornosti a píli mi nepřipadá "motivační" . Velice děkuji

Dobrý den,


odpověď na známkování učitelů je dosti složitá. Mohu Vám napsat pouze svůj názor, ale pevně dané pravidlo, podle kterého by se učitelé měli v 1. ročníku řídit, není.


Souhlasím s Vámi, že známka by měla být pro dítě motivační a nedostatečná je opravdu nevhodná.


Mohu Vám doporučit, abyste s dítětem četli KAŽDÝ den (zmínka o pravidelném čtení pouze v posledních 14 dnech může být i příčinou nedostatečného zafixování písmen). Vhodná je doba 10 minut - déle ne, ale je možné zařadit v průběhu dne 2x10minut. V 1. třídě je nutné, aby rodič u dítěte seděl, protože je třeba v jednotlivých slovech kontrolovat přečtení správné koncovky. Pokud si dítě plete písmena, je třeba procvičovat jejich upevnění - různá cvičení, kdy je žák např. kroužkuje v textu, doplňování do slov atd. Také sluchové vnímání hlásek je nutné procvičovat. Pokud máte syna, který se méně soustředí v kolektivu, je nutné více s ním procvičovat individuálně. Nejvhodnější by bylo se domluvit na postupu s paní učitelkou. Pokud obtíže budou přetrvávat v lednu a Vaše každodenní práce se mine účinkem, pak je třeba oslovit odborníka z PPP.

PhDr. Jana Johnová Ph.D.
Odborná garantka projektu

Další dotazy

Kontaktní formulář

Všechny položky jsou povinné
Souhlasím se zpracováním osobních údajů
Používáním webu vyjadřujete souhlas s použitými cookies. Další informace