S výukou správného psaní pomůže nácvikový adaptér

S výukou správného psaní pomůže nácvikový adaptér

„Adaptér je kulička, která se nasazuje na fix,“ popisuje Jana Johnová. „Pomáhá s dětmi natrénovat správné držení psací potřeby, takzvaný špetkový úchop.“ Při něm se fix drží pouze třemi prsty, a to prostředníčkem, ukazováčkem a palcem. Prostředníček přitom fix podpírá, palec ho drží a ukazováček je na něm lehce položený. „Adaptér je vhodný hlavně pro děti v předškolním věku,“ říká Jana Johnová. Výbornou pomůckou je ale i pro děti, které začaly chodit do školy a mají problémy se správným držením psací potřeby.

/file/wysiwyg/files/JSP_adapter.mp4
I při psaní s adaptérem pomůže malá kulička ze zmačkaného papíru, kterou děti podrží v dlani prsteníčkem a malíčkem, takže jim zůstanou právě tři volné prsty na úchop adaptéru. K procvičování linií je vhodné využít obrázky například s vlnovkami, které pomohou dítěti později při psaní.
Řadu vhodných obrázků právě pro cvičení psaní s adaptérem lze stáhnout například tady: http://www.jak-spravne-psat.cz/uvolnovaci-cviky/. Dítě zde může trénovat i krouživé pohyby, kdy domalovává balónky. „S adaptérem je vhodnější trénovat spíše větší tahy, při nichž je větší rozmach rukou,“ vysvětluje Jana Johnová. Podle jejích slov tak dítě může zároveň procvičovat nejen jemnou, ale i hrubou motoriku. Tu představuje pohyb ramene, lokte a zápěstí.

Poradna

Kateřina
Kateřina
Norma pro tvar písmen

Dobrý den, ráda bych se zeptala existuje-li nějaký…

Dobrý den, tvar písmena z prošel vývojem a psal se různým…

PhDr. Jana Johnová Ph.D.
Odborná garantka projektu
Používáním webu vyjadřujete souhlas s použitými cookies. Další informace